महिनावारी विभेद विरुद्ध धामीलाई सचेतना

सुदुरपश्चिम

बझाङ– महिनावारी भएको बेला महिलामाथी गरिने विभेद अन्य गर्न धामी र पुजारीहरु परिचालन हुन भएका छन । महिनावारीका बारेमा प्रचलित भ्रम र यर्थाथको बारेमा जानकारी पाए पछि बझाङको खप्तडछान्ना र बाजुराको खप्तड छेडेदहका धामीहरुले महिनाबारी विभेद विरुद्ध अभियान चलाउने प्रतिबद्धता गरेका हुन ।
गैर सरकारी संस्था ग्रिनतारा नेपाल र रिड नेपालको आयोजना भएको छाउपडी प्रथा अन्त्यका लागि धामीहरु भुमिका विषयक अन्र्तक्रिया पछि धामीहरुले महिनावारीका भ्रमबारे बुझाउन कार्ययोजना सहित अभियान चलाउने भएका हुन । बाजुराको छेडेदह ताल र खप्तडको कालुखेतीमा यि दुइ पालिकाका धामीहरु सँग अलग अगल अन्र्तक्रिया गरिएको थियो ।
‘देउता विग्रिने नाममा महिनावारी भएका महिलामाथी धेरै अन्याय भएको कुरा थाहा पायौ बाजुरा खप्तड छेडेदह गाउँपालिकामा रहेको ब्रहम देवताका धामी प्रदेशी नेपालीले भने ‘अब हामीले बुझेको कुरा समाजका मान्छेलाई भन्छौं उनले महिला माथी भैरहेको विभेदका कारण समाज विकासमा अवरोध भएको बताए ।


यस्तै बझाङको खप्तड छान्ना गाउँपालिकाका बाठपाला देवताका धामी सम्सेर रोकायाले महिनावारीका बारेमा भएका भ्रमहरु चिर्न आफुले अभियान चलाउने बताए । ‘प्रत्येक विद्यालयमा गठन भएका किशोरी कल्ब र गाउँगाउँमा रहेका आमा समुहलाई महिनावारी भएको महिलाले छुँदा देवता रिसाउदैनन भन्ने कुरा सिकाउने छु उनले भने ‘हामी धामीहरुले नै यस्तो कुरा बताए पछि उहाँहरुको देउता प्रतिको डर कम होला भन्ने आशा छ धामीहरु परापुर्व काल देखी नै समुदायलाई सकारात्मक बाटोमा हिड्न सिकाउने काममा नेतृत्व गर्दै आएकोले महिनावारीका बारे रहेका भ्रम चिर्न पनि अब धामीले नै नेतृत्व गर्नु पर्ने उनको भनाई छ ।
दुइ वटा पालिकामा भएका कार्यक्रममा करिब ५६ जना विभिन्न देवताका धामी र पुजारीहरुको उपस्थिती रहेको थियो । कान्तिपुरका पत्रकार वसन्तप्रताप सिंहले अन्र्तक्रियाको सहजिकरण गरेका थिए । गरिमा परियोजनाका संयोजक विक्रम जोशी र अनुगमन अधिकृत प्रतिमा बस्यालको समेत उपस्थिती रहेको कार्यक्रममा महिनाबारी विभेद हुँदा महिलाहरु माथी धर्मका नाममा पाप भैरहेको निष्र्कष निकालिएको थियो । कार्यक्रमको अन्त्यमा धामीहरुले महिनावारी विभेद विरुद्ध सचेतना कार्यक्रम गर्न कुन दिन कहाँ जाने भनेर कार्ययोजना बनाएका थिए । गरिमा परियोजनाले यि दुइ गाउँपालिकामा मर्यादित महिनावारीका लागि विगत तीन वर्ष देखी विभिन्न कार्यक्रम गर्दै आइरहेको छ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *